Chcesz wyjść ze swojej Strefy Komfortu?

lifestyle

Sport może ci pomóc

W ostatnim czasie często słyszymy o „strefie komfortu”, stosunkowo nowym pojęciu, które często kojarzone jest z ideą „wychodzenia poza” naszą strefę komfortu.

Czasami jednak nie jest jasno wyjaśnione, co oznacza strefa komfortu, a jeszcze mniej jasno, jak z niej wyjść.

Spróbujmy zobaczyć to wspólnie, zaczynając od znaczenia strefy komfortu.

Czym jest strefa komfortu?

Pojęcie stref komfortu zostało po raz pierwszy zidentyfikowane przez psychologów Dodsona i Yerkesa w XX wieku.

Definicja ta odnosi się do sfery naszego życia, w której czujemy się bezpiecznie: są to sytuacje, które dobrze znamy, w których powtarzamy utrwalone zachowania i nawyki. Mamy pewność, że w tej przestrzeni nie spotkają nas niespodziewane zdarzenia, dlatego są to konteksty, które nie generują w nas niepokoju i lęków.

Strefa komfortu jest zatem sytuacją chronioną, ale jednocześnie statyczną, w której zakazane są zmiany i nowości, i która nie pozwala nam się rozwijać i ewoluować.

Dwaj uczeni Dodson i Yerkes w swoich analizach wykazali, że aby poprawić swoje wyniki, konieczne jest wygenerowanie minimalnego poziomu niepokoju, który określają jako optymalny, i że w tym celu należy wyjść ze strefy komfortu.

Nie odgryzając więcej, niż jesteśmy w stanie przeżuć, w przeciwnym razie wygenerowałby się poziom niepokoju, który przyniósłby efekt przeciwny do zamierzonego, sprawiając, że poczulibyśmy się zdemoralizowani i przestraszeni.

Podczas swoich eksperymentów obaj psychologowie zaobserwowali także, jak duży jest opór przed przekroczeniem naszej strefy komfortu.

Dlaczego trudno jest wyjść ze strefy komfortu?

Bo skomplikowane jest porzucenie bezpiecznego i znanego miejsca na rzecz mniej znanego, niezależnie od tego, jak kuszący może być cel, czyli zrealizowanie nowych zamierzeń.

Każda zmiana wiąże się z pewnym ryzykiem, obawą, że nie uda się jej utrzymać i strachem przed porażką.

Zmiana również wymaga dużego wysiłku: rutyna często skrywa, niczym zasłona, problemy w pracy i relacjach, a kwestionowanie własnej sytuacji z pewnością je wydobędzie.

Krótko mówiąc, to normalne, że opuszczenie strefy komfortu  przeraża, ale bardzo często po wykonaniu tego kroku odkrywa się ogromne korzyści: poczujesz się spełniony, bardziej świadomy swoich możliwości, pełen zapału do stawiania czoła swojemu życiu.

Najważniejsze jest, aby mieć odwagę zacząć, ale mamy kilka rad, jak przeskoczyć przeszkodę.

Co może pomóc Ci wyjść ze strefy komfortu?

Sport może być Twoim sprzymierzeńcem w tej delikatnej fazie.

Często mówimy zarówno o fizycznych, jak i psychicznych korzyściach płynących z aktywności fizycznej i teraz też je znasz. Jednak w tym przypadku wsparcie, jakie otrzymujemy ze sportu, jest inne i pomoże Ci wzmocnić Twoją pewność siebie.

Sport pozwala nam stale mierzyć się, kwestionować i pokonywać własne ograniczenia.

Pozwala nam to jednak robić to w bardziej „chronionej” sytuacji, ponieważ na siłowni trudno o istotne implikacje psychologiczne (jak na przykład w związku) lub kwestionujące naszą wartość ( jak to bywa w środowisku pracy).

Dlatego w sporcie wychodzimy ze swojej strefy komfortu przy mniejszym wysiłku.

Ułatwienie tego nie oznacza, że ​​odzyskanie poczucia własnej wartości jest mniej skuteczne.

Rzeczywiście, z psychologicznego punktu widzenia sprawi to, że będziemy bardziej gotowi i pewni siebie w powtarzaniu tej zmiany także w innych sytuacjach.

Spróbuj więc swoich sił w nowej dyscyplinie sportowej, postaraj się przekroczyć standardy treningowe lub nawet przetestować bardziej „ekstremalne” ćwiczenia.

Po sesji na paralotni, walce na ringu, martwym ciągu ze sztangą 50 kg w naturalny sposób pomyślisz, że skoro dasz radę, to możesz wszystko!

A dla dodatkowego zastrzyku energii, nie ma problemu, możesz skorzystać z Juice Plus+ z nową funkcją Perform, która zapewni Ci całą niezbędną energię.

Perform to koktajl o smaku fruit fusion, który dostarcza składników niezbędnych do aktywacji mięśni, koncentracji psychicznej i energii potrzebnej do treningu: zawiera 25 g białek oraz mieszankę witamin i minerałów wspomagających wydolność fizyczną i psychiczną.

A może chcesz nam opowiedzieć jaka jest Twoja strefa komfortu?

Jak myślisz, uda Ci się z niej wyjść dzięki naszym radom?