Dzięki dobremu przykładowi, nasze dzieci zyskają na zdrowiu.

lifestyle

Dzieci uczą się od nas, dorosłych, podstawowych zachowań związanych ze zdrowym stylem życia, o czym pisaliśmy już w naszym artykule na temat dobrych nawyków rodzinnych (https://www.juicylife.it/2021/09/15/insegnare-uno-stile-di-vita-sano-ai-tuo-figli-con-il-divertimento-e-facile/).

Wie o tym doskonale Juice Plus+, który od lat z powodzeniem prowadzi program Healthy Starts for Families (Zdrowy Start dla Rodzin), dzięki któremu chce szerzyć zdrowy tryb życia w domach, a przede wszystkim przybliżać te dobre nawyki najmłodszym dzieciom.

Ale nie chodzi tylko o dobre samopoczucie i odżywianie, w rzeczywistości poprzez nasze zachowanie uczymy dzieci, aby jutro były uważnymi i świadomymi dorosłymi: aby odżywiały swoje umysły czytając i zdobywając informacje, aby dokonywały etycznych wyborów dla środowiska, aby zachowywały się integrująco i z szacunkiem wobec wszystkich ludzi, którzy nas otaczają.

Spróbujmy wspólnie przeanalizować kilka praktycznych sytuacji, w których nasz przykład może być skuteczny.

  • Porządek ma pierwszorzędne znaczenie

Chcemy uczyć nasze dzieci dbania o sprawy swoje i innych.

I słusznie, w wieku 4-5 lat,  prosimy je o samodzielne odkładanie swoich rzeczy: przed rozpoczęciem nowej gry odkłada się poprzednią, po zakończeniu zabawy sprząta się pokój, aby uporządkować swoją przestrzeń i sprawić, że będzie wolna i schludna.

Jednak nam, rodzicom, przyda się również przestrzeganie tej zasady: pokażcie swoim dzieciom swoje dobre praktyki i wyjaśnijcie im, dlaczego odkładacie swoje ubrania, zamiast zostawiać je porzucone na krześle lub dlaczego sprzątacie kuchnię po jedzeniu, zamiast odkładać ten obowiązek do następnego dnia, wyjaśnijcie dlaczego w domu dbacie o rośliny, codziennie je podlewając i obcinając suche liście.

  • Filmy i gry komputerowe kontra książki

Czytanie otwiera nowy świat i pobudza wyobraźnię znacznie bardziej niż ekran, ale wykazanie, że Batman był wielkim filantropem lub że nowa Ms Marvel była wielką uczoną, może nie wystarczyć, aby uwrażliwić dzieci na czytanie.

Możesz im jednak opowiedzieć, jak historie ożywające w filmach lub grach wideo rodzą się z przygód zapisanych w książkach.

Albo jeszcze lepiej, podziel się z nimi swoimi ulubionymi lekturami, rozmawiając o książkach, które przeczytałeś i które najbardziej Ci się podobały. Twoje doświadczenie i entuzjazm z pierwszej ręki mogą zwiększyć ich ciekawość i sprawić, że dzieci będą chętniej czytały.

  • Mniej czasu w mediach społecznościowych, więcej wspólnej zabawy

Wielu rodziców uważa, że ​​ich dzieci spędzają zbyt dużo czasu z telefonem komórkowym w ręku.

Ale nie oszukujmy się, my też często jak zaczarowani oglądamy filmy i memy w mediach społecznościowych.

Jak więc możemy dawać im dobry przykład? Przede wszystkim ograniczając korzystanie z telefonu.

Zwłaszcza gdy jesteś z dziećmi, odłóż smartfon i zaproponuj im wspólne zajęcia, takie jak wycieczki, spacery, gry, przepisy kulinarne lub wspólne hobby.

Twoje dzieci odkryją, że mogą robić równie fajne rzeczy i że ich rodzice wcale nie są takimi „boomersami”.

  • Ekologiczny transport i podróżowanie

Młodzi ludzie bardzo interesują się kwestiami związanymi ze środowiskiem i w przyszłości będą mogli dokonywać bardziej świadomych wyborów, które poprawią zdrowie naszej planety.

Jak możemy najlepiej pielęgnować ich naturalne zainteresowania?

Pokazując w praktyce, jak łatwo można wdrożyć sposoby życia mniej obciążające środowisko.

Odstaw samochód i przemieszczaj się pieszo lub rowerem, naucz dzieci bezpiecznie podróżować komunikacją miejską i korzystaj z bardziej ekologicznych alternatyw, takich jak pojazdy elektryczne wykorzystywane w trybie car sharing. 

Te wybory staną się dla nich normalne i preferowane w stosunku do samochodu.

  • Kolorowy świat

Piękno świata leży właśnie w różnorodności zamieszkujących go ludzi, wyjątkowych i różniących się kulturą, sposobami życia, sposobami kochania, formami, przekonaniami…

Pokaż dzieciom poprzez to jak mówisz i jak się zachowujesz, że doceniasz te różnice i że należy akceptować i szanować nawet tych, którzy mogą wydawać się inni od nas.

Wychowamy ludzi otwartych, wolnych od osądów i przede wszystkim potrafiących respektować dzielące ich różnice.

Mamy nadzieję, że tymi przykładami pokazaliśmy Wam, że nikt tak jak matka czy ojciec nie jest w stanie wychowywać i przekazywać swoim dzieciom nawyków, konkretnych zachowań i wartości.

Czy jesteś gotowy, aby poddać się próbie ze swoimi dziećmi?