Sport na plaży, wszystkie zajęcia pozwalające zachować dobrą formę

lifestyle

Wszystkie sporty plażowe, aby zawsze być na szczycie

 

Wyjazd nad morze dla wielu to tylko kąpiel, słońce, opalanie, relaks…ale nie dla nas! Czy jest lepsza okazja do uprawiania sportu i licznych zajęć, które można wykonywać na plaży? Nie tylko zabawa, ale także tonowanie: zdrowa aktywność fizyczna na plaży to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji! Tak naprawdę piasek, podobnie jak woda, dodaje odporności wszelkim ćwiczeniom czy aktywnościom… czemu więc nie wykorzystać go dla wzmocnienia efektu?


Chodzenie po piasku może być dobrym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji: jeśli normalny spacer pozwala spalić trzykrotnie więcej kalorii niż w spoczynku, spacer po plaży czterokrotnie zwiększa to spożycie. Oczywiście, jeśli zamiast chodzenia wybierzesz bieganie, wydatek energetyczny będzie jeszcze większy.

Plaża jest także synonimem gier, w parach lub zespołach: od badmintona podczas którego na przemian biega się, skacze i zanurza w wodzie, po siatkówkę plażową, sport plażowy w pełnym tego słowa znaczeniu, typową aktywność grupową, która może spalić do 8 razy więcej kalorii spalonych w spoczynku i łączy aktywność aerobową ze skłonami i podskokami, które wzmacniają mięśnie. To samo dotyczy tenisa plażowego, plażowej transpozycji słynnego sportu z rakietkami. Co więcej, inną możliwością jest dobra zabawa z frisbee: rzucanie, gonienie, skakanie i ponowne rzucanie z pewnością sprawi, że spalisz sporo kalorii. Jeśli jednak nigdy nie przegapiasz okazji do treningu, trening na plaży może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

 

Wypróbuj tę serię ćwiczeń:

 

  1. Wykroki w ruchu (na piasku): wykonaj dziesięć kroków do przodu i po każdym kroku uginaj kolana, dotykając piasku. 
  2. Skoki w morzu (z wodą na wysokości pasa): wyskakuj z wody tak wysoko, jak to możliwe, gdy ta sięga Ci do pępka. Wykonaj dziesięć powtórzeń. 
  3. Rozwarcie ramion w morzu (woda po szyję): rozłóż ramiona, przenosząc je za tułów i zamknij, wyciągając je do przodu. Przesuwaj je, trzymając je na wysokości pleców i dłonią skierowaną do przodu. Wykonaj dziesięć powtórzeń. 
  4. Skłony w trakcie unoszenia się na wodzie: leżąc na plecach i unosząc się na wodzie, zegnij uda, przyciągając je do klatki piersiowej. Wykonaj dziesięć powtórzeń.
  5. Krokodylki (na piasku): wykonaj pompkę, połóż brzuch na ziemi, wyciągnij ramiona i przyciągnij kolana do klatki piersiowej, połóż stopy na ziemi i na koniec wykonaj podskok na co najmniej pięć centymetrów. Wykonaj dziesięć powtórzeń. Dla tych, którzy nie są zbyt silni podczas pompek, lepiej będzie oprzeć na piasku kolana niż stopy.
  6. Uniesienia boczne w morzu (woda po szyję): oprzyj dłoń na zewnętrznej stronie uda. Podnieś i odsuń ramiona, aż znajdą się na wysokości pleców. 
  7. Skręty tułowia w morzu (woda do pasa): trzymając stopy złączone, podskocz jak najwyżej i w fazie „powietrznej” obracaj miednicą w taki sposób, aby przy dotknięciu dna stopy skierowane są na zewnątrz. Najpierw w prawo, potem w lewo, w sumie dziesięć powtórzeń.
  8. Wykroki w tył (na piasku): wykonaj dziesięć kroków do tyłu i po każdym kroku ugnij kolana, dotykając piasku. Powtórz sekwencję nie robiąc przerwy, a następnie zatrzymaj się na minutę. Ćwiczenie powtórz pięć razy.

I wreszcie, dla osób bardziej duchowych, sesja jogi na plaży, być może o świcie, może być okazją do dobrego samopoczucia nie tylko ciała, ale także umysłu, maksymalizując antystresowy efekt fal, które uderzają o brzeg.