„Życzliwe przywództwo”: nowy sposób pracy skupiający się na jakości

lifestyle

Coraz więcej doniesień ze świata pracy potwierdza, że ​​od kilku lat coś się zmienia: potrzebne są nowe, przekrojowe kompetencje, bliższe umiejętnościom interpersonalnym, jak np. empatia, umiejętność tworzenia zgranego zespołu pracy, zdolność rozwiązywania problemów. A sposób regulacji relacji w biurze uległ zmianie w porównaniu z przeszłością.

„Źli” szefowie, którzy tworzą atmosferę terroru i narzucają rygorystyczne zasady w imię produktywności, wydają się teraz postaciami istniejącymi tylko w kinowej fikcji.

Koniec z biurami w stylu „Diabeł ubiera się u Prady”. Ich miejsce zastępują środowiska pracy, w których hasłem przewodnim jest „życzliwość”.

Czy wydają się to dziwaczne stwierdzenia, które można zastosować tylko w przypadku dużych międzynarodowych grup, słynących z zawsze innowacyjnych metod pracy?

W rzeczywistości życzliwość szybko rozprzestrzenia się w wielu miejscach pracy, niezależnie od ich wielkości i struktury.

Na podstawie badania przeprowadzonego przez InfoJobs (https://lavoroedintorni.infojobs.it/2020/11/13/un-leader-forte-e-un-leader-gentile/) stwierdzono, że 65% ankietowanych uważa życzliwość za zaletę, a 20% wręcz za istotny element.  41% ankietowanych zadeklarowało, że ma naprawdę „życzliwego przywódcę”.

Ale co należy rozumieć przez „życzliwy przywódca”?

Kiedy mówimy o „życzliwym przywódcy”, mamy do czynienia z menadżerem, który decyduje się na realizację swojej władzy nie poprzez kontrolę i narzucanie sztywnych schematów, ale poprzez stymulowanie swojego zespołu roboczego do osiągnięcia możliwych celów.

Dla wszystkich stało się jasne, jak ważne są kompetencje miękkie (soft skils) pracowników w dzisiejszym świecie pracy, który jest elastyczny, przekrojowy i multidyscyplinarny.

Aby te były wykazywane się w sposób korzystny dla całej firmy, pracownik musi czuć się częścią grupy roboczej, z którą podziela wartości i dzięki której czuje się zmotywowany.

Pracownik, który potrafi przedstawiać swoje pomysły w pewny, doceniany sposób, w sposób zdecydowanie niezależny, z pewnością będzie zachęcany do inwestowania większej energii i wyższej jakości w swoje zadania.

Jak życzliwe przywództwo wygląda w praktyce?

  • Zaufanie do pracowników, dzięki któremu stają się odpowiedzialni i mają poczucie własnej wartości;
  • Brak rywalizacji: praca zespołu ze szkodą dla ambicji jednostki;
  • Szacunek i życzliwość, aby stworzyć luźną atmosferę w pracy i relacje oparte na wzajemnej empatii;
  • Praca zespołowa: nie ma już hierarchii zadań i władzy, ale współpracujemy dla wspólnego celu, w oparciu o nasze umiejętności.

Oczywiście, postać szefa nie zostaje zniesiona, ani odsunięta od odpowiedzialności, zmieniają się jedynie stawiane przed nim zadania i postawy: staje się bardziej koordynatorem i motywatorem, potrafiącym organizować pracę, wyznaczać cele, zachęcać i wspierać zespół w ich osiąganiu.

Ale czy życzliwe przywództwo jest „jednokierunkowe”? Czy jest to system, na którym zyskuje tylko firma?

Cynicznie możemy myśleć, że cała ta dbałość o życzliwość służy jedynie jednemu celowi: aby firmy pracowały ciężej i lepiej.

Cóż, tak, szczęśliwy pracownik jest z pewnością bardziej produktywny, ale przede wszystkim jest… szczęśliwy!

Nie można zaprzeczyć, że dzięki życzliwemu przywództwu zarówno firma, jak i pracownik wygrywają.

Musimy pamiętać, że większość dnia spędzamy w pracy i dla naszego dobrego samopoczucia istotne jest, aby przebywać w spokojnym, przyjemnym, a nawet stymulującym środowisku.

Nasze zdrowie zyskuje dzięki temu, że nie kumulujemy stresu i frustracji, i ogólnie poprawia się jakość naszego życia.

Ponadto w zdrowym środowisku pracy możliwe jest nawiązanie prawdziwych, cennych przyjaźni między współpracownikami.

Oczywiście musimy szukać jakości nie tylko w miejscu pracy, ale także we wszystkich innych aspektach naszej egzystencji!

Również i – przede wszystkim – w naszym samopoczuciu fizycznym i odżywianiu.

W tym zakresie z pomocą przychodzi nam Juice Plus+, który dzięki integracji z kapsułkami Juice Plus+ Premium gwarantuje nam niezbędne składniki odżywcze: są bowiem bogate w niezbędne dla dobrego samopoczucia naszego organizmu witaminy i minerały.

A ty,  jakim jesteś szefem lub jakiego masz szefa?

Czy podzielasz wartości życzliwego przywództwa?