Czy modne koktajle są naprawdę zdrowe?

wellnes

Masz zjeść przynajmniej 0,5 kg warzyw dziennie? Część z nich wypij, a okaże się, że i kilogram nie jest trudny do osiągnięcia. Nawet stosując kapsułki, powinniśmy stosować zdrową i bogatą w warzywa dietę.

Powinno jeść się co 3 godziny, ale w pracy albo w domowym zamieszaniu nie masz na to warunków lub czasu? Przygotuj koktajl, a potem go wypij. Nie potrzebne są sztućce, talerze, nie trzeba go podgrzewać.

Soki czy koktajle?

Główny podział polega na sposobie przygotowania. Blendując koktajle wykorzystujemy wszystkie części roślin, co wrzucamy do miksowania, to potem wypijemy. Dlatego koktajle są bardziej gęste, mogą mieć nawet konsystencję kremową (można rozcieńczać je wodą). Mają one w sobie dużą ilość błonnika, dlatego są bardziej sycące. Błonnik w naszym przewodzie pokarmowym wiąże wodę, wypełniając przewód pokarmowy, dzięki czemu jesteśmy bardziej najedzeni. Zmiksować możemy ugotowaną kaszę, fasolkę lub soczewicę! Dzięki temu taki koktajl w pełni zastąpi cały posiłek.

Gdy blendujecie koktajle, róbcie to długo (2-3 minuty). Ostrza rozcinają komórki roślin, dzięki czemu ich zawartość jest dla nas bardziej przystępna. Jeżeli wasz blender powoduje podgrzanie koktajlu, wrzućcie kilka kostek lodu (bo temperatura powoduje rozkład części witamin).

Wyciskane soki z kolei pozbawione są błonnika, więc lepiej odżywiają (bo błonnik wiąże część minerałów) – ma to szczególne znaczenie, u osób którym zależy na szybkim odżywieniu i które chcą szybko dostarczyć dużą ilość witamin i minerałów.

Nie znaczy to, że jednoznacznie soki są lepsze, bo błonnik też jest bardzo ważny dla naszego zdrowia.

Jak zawsze, gdy mowa o diecie, odpowiedzią jest: urozmaicenie.

Niektórzy uważają, że soki powinno się pić tylko po wyciśnięciu (inni mówią, że te z burakiem powinny z kolei odstać swoje). Ja uważam, że lepiej jest wycisnąć więcej soku i część włożyć do lodówki, bo nawet gdy wypijemy go następnego dnia, będzie on miał więcej witamin, niż sok, którego nie wypijemy, bo nie będzie, kiedy go zrobić!

Soki pijcie powoli, mieszając ze śliną, jakby gryząc. Dzięki temu szybciej rozpocznie się ich trawienie.

Pamiętajcie, aby dodać do nich odrobinę tłuszczu. Można tuż przed wypiciem dolać kilka kropli oleju, a można zagryźć garścią orzechów. Tłuszcz jest niezbędny do wchłonięcia witamin A, D, E oraz K.

Jeżeli łączycie koktajl z posiłkiem, najpierw wypijcie koktajl, potem jedzcie.

Z czego robić koktajle?

Z czego chcecie! Poza owocami i warzywami, można dodawać do soków i koktajli kasze, pestki, rośliny strączkowe, zboża i różne napoje (woda kokosowa, sok z brzozy, napary ziołowe, itd.). Dosypujcie chlorellę i spirulinę, guaranę na pobudzenie i inne rzeczy, które odżywiają nas, poprawiają funkcjonowanie, a samodzielnie może nie są najlepsze. Jestem jednak zwolenniczką teorii, że soki i koktajle muszą być smaczne. Bo można wypić ich trochę z myślą, że są zdrowe. Ale nie wierzę, że można zmuszać się do przygotowywania i picia czegoś, co nam nie smakuje. A jedzenie i picie musi nas cieszyć!