Dobre nawyki zaczynają się w rodzinie!

wellnes

Wskazówki promujące prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia już od najmłodszych lat

Prawidłowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia są niezbędne do promowania dobrego zdrowia w każdym wieku, już od dzieciństwa. Dlatego też przekazywanie od najmłodszych lat prawidłowych nawyków całej rodzinie jest ważne nie tylko dla prawidłowego rozwoju, ale także dla utrzymania ich już w życiu dorosłym. Tak naprawdę to właśnie w dzieciństwie kształtują się preferencje żywieniowe i utrwalane są nawyki, które będą towarzyszyć dziecku i przyszłemu dorosłemu przez całe życie.

Jak wspierać ten proces?

Odpowiedź jest prosta i polega na dawaniu dobrego przykładu w rodzinie i angażowaniu dzieci w różnorodne zajęcia.

Oto kilka praktycznych porad dotyczących prawidłowego stylu życia dzieci i młodzieży (w KICK START for families by Juice Plus+ znajdziesz te i wiele innych wskazówek dotyczących odżywiania, nawadniania, ruchu i odpoczynku!).

Prawidłowe odżywianie

Zarówno dieta rodziców, jak i dieta dziecka powinna być bogata w pokarmy roślinne i zgodna z dietą śródziemnomorską. Dawaj dobry przykład, spożywając codziennie produkty roślinne, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, i podawaj je do każdego głównego posiłku. Często włączaj do swoich dań rośliny strączkowe, nawet zmiksowane lub w postaci mąki lub klopsików. W ten sposób polubią je wszyscy. Angażuj dzieci zarówno podczas planowania jadłospisu i zakupów, jak i w kuchni do tworzenia kolorowych i zabawnych potraw, przydzielając im także drobne zadania, a także stwórz mini ogródek warzywny na balkonie lub w ogrodzie, angażując je w jego pielęgnację, w celu zwiększenia wiedzy i świadomości .

Nawadnianie

Woda stanowi 75-80% ciała dziecka (około 65-70% ciała osoby dorosłej) i jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu. 

Jednak pomimo jej istotnej roli, dzieci (podobnie jak osoby w podeszłym wieku) odczuwają pragnienie w mniejszym stopniu niż dorośli. Dlatego często proponuj im napoje, nawet jeśli nie prosi o to spontanicznie, na przykład ustalając chwile przerwy od zajęć poświęconych specjalnie nawodnieniu. Używaj szklanek do odmierzania ilości wypitej wody i kolorowych słomek, aby umilić im tę chwilę. Do wody dodawaj aromatyzowane owoce i warzywa, aby miała lepszy smak i kolor. Angażuj dzieci w pielęgnację i podlewanie roślin, wykorzystując te chwile na rozmowę o znaczeniu nawadniania.

Ruch

W dzieciństwie ruch jest podstawą: dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat powinny co najmniej przez 1 godzinę dziennie wykonywać ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości co najmniej 3 razy w tygodniu. Dawaj dobry przykład, będąc zawsze aktywnym. Angażuj dzieci od najmłodszych lat w zajęcia rekreacyjno-ruchowe, taniec, skakanie. Organizujcie wspólnie mini sesje ruchu (i zabawy). Ograniczaj dostęp do urządzeń technologicznych lub wykorzystuj je w grach zachęcających do tańca i ruchu. Krótko mówiąc, spróbuj tworzyć ruch pośrednio, jako bazę traktując zawsze zabawę!

Odpoczynek

Dobry sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia dorosłych i dzieci! Liczba godzin snu u dzieci powinna wahać się od 11–14 godz. w wieku od 1 do 2 lat oraz 8–10 godz. w okresie dojrzewania, natomiast u dorosłych powinny wynosić od 6 do 8 godzin. Aby zachęcić do odpowiedniego odpoczynku, ustal razem z dziećmi rytuał zasypiania przy muzyce, bajce i ewentualnie kąpieli. Pozwól dziecku biegać i bawić się w ciągu dnia, aby rozładowało swoją energię. Unikaj wieczorem pobudzających potraw i napojów, takich jak słodycze i słodkie napoje. Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych, szczególnie w godzinach przed zaśnięciem i ustal konkretne pory kładzenia się spać. 

Dobre odżywianie i zdrowy tryb życia są bardzo ważne na wszystkich etapach życia, począwszy od dzieciństwa. Można to osiągnąć w łatwy sposób, jeśli angażujesz dzieci i młodzież oraz dajesz dobry przykład!