Korzyści z czytania i jak zacząć czytać więcej

wellnes

Czytanie książek i przekształcenie tego w codzienny nawyk przynosi wiele korzyści. Oto 10 najważniejszymi powodów, dla których warto zacząć więcej czytać oraz kilka wskazówek, w jaki sposób możesz z łatwością włączyć czas na czytanie do swojego harmonogramu dnia.

Dlaczego czytanie jest takie ważne?

Ponieważ czynność ta ma dobroczynny wpływ na nasz mózg i ogólny stan zdrowia m.in.:

  • zwiększenie neuroplastyczności – zdolności tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń nerwowych w mózgu i wzmocnienie tych istniejących
  • poprawa pamięci i lepsza zdolność uczenia się
  • poszerzenie słownictwa i wiedzy, a także zdolności pisania
  • wzmocnienie umiejętności analitycznego myślenia
  • poprawa koncentracji
  • daje ciekawy temat do rozmowy podczas spotkań towarzyskich lub w pracy
  • zmniejszenie stresu i doskonały sposób na zdystansowanie się od codzienności oraz odpoczynek
  • lepszy sen – przy czytaniu książki papierowej przed zaśnięciem
  • przeciwdziałanie otępieniu u osób starszych poprzez stymulację umysłową

 

Jak zacząć czytać regularnie?

Czy wiesz, że postanowienie „czytać więcej” jest jednym z głównych postanowień, jakie sobie wyznaczamy? Kiedy zaczynamy myśleć o czytaniu nie tylko jako o czymś, co powinniśmy robić, ale także o praktyce dbania o siebie, staje się ono ważną, a zarazem przyjemną czynnością, która może idealnie dopasować się do naszego dnia.

Odstaw na bok takie wymówki jak brak czasu i sprawdź nasze propozycje prostych sposobów na znalezienie chwili na czytanie!

Czytaj tylko to, co Cię interesuje

Przynajmniej na początku. Jeśli chcesz, aby stało się to Twoim nawykiem, pomóż sobie wybierając książki, po które będziesz chętnie sięgać każdego dnia. Jeżeli wybrana pozycja nie będzie Ci odpowiadać, zostaw ją i wybierz inną, ponieważ w przeciwnym wypadku zniechęcisz się i w ogóle zrezygnujesz z czytania.

Czytaj po kilka stron rano, wieczorem przed snem i w wolnych chwilach w ciągu dnia

Nie musisz gospodarować specjalnego czasu w ciągu dnia np. możesz czytać rano w drodze do pracy – autobus czy pociąg to dobre miejsce, żeby poświęcić temu chwilę. Wykorzystuj wole momenty na wyciągnięcie książki, nawet gdy masz tylko 5 minut –  pamiętaj że nie ma znaczenia jak szybko ją skończysz, każda nowa strona przybliża Cię do jej ukończenia.

Zawsze trzymaj książkę w zasięgu ręki

Gdy masz tylko kilka wolnych minut, wykorzystaj ten czas na czytanie – czekanie na przyjaciela, picie kawy, dojazdy do pracy i powrót do domu, podróżowanie samolotem, pociągiem czy samochodem jako pasażer, czekanie na wizytę u lekarza lub w czasie przerwy w biurze – każda z tych chwil to idealny moment na sięgnięcie po książkę!

Wyznacz sobie cele

Ustalenie na początek łatwych do osiągnięcia celów da Ci motywację, aby iść dalej. Zacznij np. od 10 stron dziennie albo jednej książki miesięcznie. Codzienne czytanie sprawia, że łatwiej jest nam się skupić i zaczynamy czytać szybciej.

Stwórz odpowiednią atmosferę

Możesz zaplanować czas na czytanie i ustawić przypomnienie w kalendarzu. Wywietrz pokój, zaparz sobie herbatę lub przygotuj inny napój który lubisz, zapal zapachową świecę i poczuj jak zanurzasz się w świat z książki.

Kiedy masz dużo obowiązków i czujesz się tym zestresowany, wróć do swoich ukochanych książek

Jeśli chcesz czytać więcej, musi być to dla Ciebie przyjemnością. Ponowne przeczytanie ulubionej książki, kiedy mamy zły  nastrój potrafi pomóc nam się zrelaksować, nie wymaga też od nas tak dużego nakładu energii, jak rozpoczęcie nowej historii.

Zrezygnuj z mediów społecznościowych, platform streamingowych i telewizji

Przynajmniej raz na jakiś czas. Gdy wracasz do domu, zamiast od razu włączać telewizor lub przeglądać media społecznościowe, wyciągnij książkę i przeczytaj kilka stron. Może fabuła Cię wciągnie i spędzisz z nią trochę więcej czasu?