Mindfulness na wakacjach

wellnes

Wakacje to czas odpoczynku dla ciała i umysłu, ale czy na pewno sobie na to pozwalamy? Na co dzień zazwyczaj żyjemy w ciągłym biegu, często nastawieni jesteśmy na wykonywanie kilku rzeczy na raz. Tę zadaniowość często przenosimy również na nasze wakacje, które traktujemy jak kolejny, choć wyjątkowy, projekt do wykonania.

Kiedy chcemy oderwać się od codziennych spraw, przeżyć i zobaczyć coś ciekawego, często tworzymy listę zadań do wykonania na urlopie. Chcąc wykorzystać całkowicie wolny czas, zaczynamy odczuwać napięcie i stres, ponieważ dalej funkcjonujemy w trybie działania. Mimo tego, że fizycznie jesteśmy już na plaży, na wycieczce rowerowej, górskiej itp. nasze myśli kierują nas gdzie indziej, przez co jesteśmy obecni na wakacjach jedynie fizycznie. Wszelkie myśli, analizy, szukanie rozwiązań czy pomysłów dla wakacyjnych planów lub spraw związanych z pracą sprawiają, że nie odpoczywamy całkowicie. Przyzwyczajeni do działania czujemy się nieswojo, kiedy nic nie robimy mamy wrażenie, że coś jest nie tak, że to cisza przed burzą. Jak zatem sprawić, żeby urlop był satysfakcjonujący? Stosuj techniki mindfulness!

Bądź – tak po prostu

Sposób na to, żeby być obecnym w chwili, której doświadczamy, to praktykowanie uważności. Zwróć uwagę na swój oddech, myśli i obserwuj wrażenia zmysłowe, które odbiera ciało. Skupienie się na tym pozwoli Ci zwolnić i w pełni doświadczyć tu i teraz.

Obserwuj

Tak wiele szczegółów zazwyczaj umyka naszej uwadze. Przyjrzyj się temu, co jest dookoła Ciebie. Popatrz na rośliny: jaki mają kształt liści, kwiatów, w którą stronę porusza nimi wiatr, jak pachną? Siedzisz na krześle lub leżysz przy basenie: jaką fakturę ma tworzywo pod tobą? Dotknij go, co czujesz? Gładkość, ciepło, miękkość? Nazwij to wszystko.
Jesz posiłek: przeżuwaj powoli każdy kęs i sprawdź: w którym miejscu na języku czujesz smak, jaka jest faktura dania? Jest ciepłe, zimne, letnie? Jak danie wygląda na talerzu, jakie ma kolory, co na nim jest?
Skupienia się na doznaniach zmysłowych, pozwala przekierować myśli na inny tor, dać umysłowi wytchnienie i osadzić swoją świadomość w chwili obecnej – dzięki temu w pełni odpoczywasz!

Słuchaj

Wybierz muzykę, której rzadko słuchasz lub znajdź coś całkowicie nowego. Załóż słuchawki, zamknij oczy i skup się słuchaniu. Zwracaj uwagę na każdy dźwięk i intonację, poczuj jak muzyka płynie. Spróbuj nazwać wszystkie emocje, które wzbudzają w Tobie poszczególne utwory i przyjmij je wszystkie – dzięki temu możemy być całkowicie obecni w bieżącej chwili i dajemy swojemu umysłowi chwilę odpoczynku.