Szczęście jest przed Tobą

wellnes

Wiele razy zastanawiałeś się jak to jest, że inni mają w życiu szczęście, a Ciebie się ono jakoś nie trzyma? Kojarzysz te dni, kiedy wstałeś z łóżka lewą nogą i cały dzień od samego rana był okropny, a wszystko się nie udawało?

Często sami wybieramy cierpienie zamiast szczęścia, nie akceptujemy siebie, jesteśmy surowi w ocenie swoich poczynań – w ten sposób zamykamy koło i negatywne sytuacje się powtarzają, nie pozwalamy sobie na wyzwolenie się z tego schematu i odczucie radości. Jednak istnieją sposoby na to, aby zrobić krok w kierunku bycia szczęśliwym. Nie jest to proste, ale regularne wyrabianie w sobie zmiany w kierowaniu swoimi myślami z pewnością przyniesie ulgę, a i z czasem wejdzie w nawyk. Od czego zacząć?

Słuchaj swoich emocji

Wiele osób cały czas nie docenia tego, jak ważne informacje niosą ze sobą emocje. Wskazują nam one gdzie iść, a gdzie nie, informują o naszych potrzebach. Zagłuszanie ich to ignorowanie swojego instynktu, który potrafi bezbłędnie nas poprowadzić. Jeżeli wybierzemy dobrze, to przyjemna droga, którą wskażą nam nasze emocje nie zaprowadzi nas w złe miejsca. Jeśli czujesz się źle w pracy, czy w towarzystwie konkretnych osób – to znak, że powinieneś podążyć inną drogą, na której tych rzeczy nie będzie.

Pamiętaj!

Na emocje należy jednak uważać. Podążanie za nimi nie oznacza robienia wszystkiego, na co mamy ochotę. Emocje nie mogą być usprawiedliwieniem naszych działań, jeżeli zranimy przez to drugą osobę. Słuchaj swoich emocji, ale zważaj przy tym na emocje innych.

Myśl pozytywnie

Może to brzmieć jak utarty frazes, ale czy rzeczywiście? Mimo że wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze jest myśleć pozytywnie, w praktyce niewiele z nich próbuje wprowadzić to w życie. O co zatem chodzi w pozytywnym myśleniu?

Przede wszystkim nie pozwalaj sobie na produkowanie negatywnych myśli, obudzisz w ten sposób negatywne emocje. Brakuje Ci czegoś? Pomyśl o tym, co masz i co dobrze się układa – jeśli zrobisz rachunek zysków, może okazać się, że masz o wiele więcej powodów do zadowolenia. Dlatego nie skupiaj się na tym czego nie ma, a na tym co jest.

Naucz się odpuszczać

Czasami kurczowe trzymanie się czegoś potrafi wyżądzić nam więcej krzywdy niż puszczenie tego. Tak samo jest w przypadku myśli. Jeśli skupiamy się na analizowaniu czegoś co poszło nie tak, sami wymierzamy sobie karę w postaci wstydu, poczucia winy, lęku, złości a nawet nienawiści. Co powiedziałbyś najlepszemu przyjacielowi? Zapewne większość z nas zapewniłaby, że nie ma się czym martwić. Dlaczego nie praktykujemy tego względem siebie samych? Zamiast tego podsycajmy negatywne odczucia i sabotujemy swoje poczucie wartości? Zaakceptowanie siebie takimi, jacy jesteśmy, daje wolność również od lęków. Bądź swoim najlepszym przyjacielem! Zapomnij i idź dalej!

Przeskanuj swoje przekonania

Każdy z nas je ma, są indywidualne. Ile osób tyle może być różnych przekonań. Pozwalają nam na uporządkowanie świata i są nam potrzebne, ponieważ często reprezentują nasze wartości, jednak niektóre z nich mogą nas ograniczać i nie pozwalać się rozwinąć. Jak rozpoznać ograniczające nas przekonania? Istnieje proste narzędzie, przez które można zweryfikować czy rzeczywiście dane przekonanie jest słuszne. Nazywa się je skanerem przekonań. Zawsze wtedy, gdy nie możesz ruszyć dalej, podążaj za poniższym przykładem.

Przekonanie: np. Żeby posiadać więcej pieniędzy, trzeba dużo i ciężko pracować.

Czy jest to zawsze prawdziwe?

Czy pomaga mi osiągać moje cele?

Czy pomaga mi w unikaniu konfliktów lub błędów?

Czy pozwala mi czuć się tak, jak chcę się czuć?

Czy chroni moje zdrowie lub życie?

Jeżeli na przynajmniej 3 z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco znaczy to, że przekonanie Cię wspiera. Jeżeli okaże się niewspierające, powinno się je przekształcić.

Uwaga!

Przekonania mogą zmieniać się w czasie etapów życia. Przekonania, które kiedyś nas wspierały, mogą być później ograniczające i na odwrót.

Odrzuć cierpienie

W nim nie ma wartości. Ciągle rozpamiętujesz przykre sytuacje? Odrzuć to i pozwól sobie iść do przodu. Nie mamy wpływu na to co było, nie możemy tego zmienić, warto pamiętać o tym np. żeby nie popełniać ponownie tych samych błędów, jednak nie rozpamiętuj. Nieważne jest to, co przeżyliśmy, ważne jak to interpretujemy. Możemy kształtować swoją przyszłość, na niej najlepiej się skupić.

Chwyć szczęście, pozostań szczęśliwy, a wielkie rzeczy przyjdą do Ciebie!